6. skautský oddíl Medvědi Beroun

02.07.2020 07:15:38

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 3

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Skautský kroj

krojKaždý člen Junáka má právo nosit skautský kroj, odpovídající jeho pohlaví, věku, příslušnosti a funkci v hnutí. Skautský kroj se skládá ze základních součástí - košile a šátek. Košili je možné příležitostně nahradit např. krojovým trikem. Kroj je možné doplnit kalhotami, bermudami, kraťasy nebo sukní (doporučené jsou jednobarevné tmavé barvy) a koženým opaskem se skautskou sponou. Obuv ke kroji může být jakákoli, mimo holinek. Další součásti kroje jsou turbánek na sepnutí šátku, píšťalka se šňůrkou.

KROJ VLČAT

ZÁKLADNÍ SOUČASTI KROJE

Pokrývka hlavy : Vlčácká čapka anglického typu vpředu s kovovým odznakem vlčat. Případně zelený baret. V létě se doporučuje žlutá čapka se štítkem vpředu s natištěným odznakem vlčat.
Košile : Bavlněná, keprová, světle okrové barvy, propínací od shora dolů s legou podél zapínání a dlouhými rukávy s manžetou na jeden knoflík. Košile má nárameníky. Vpředu dvě našité kapsy obdelníkového tvaru s paspulí 3,5 cm širokou, s rovými klopami na jeden středový knoflík. Klopy i kapsy mají mírně zkosené rohy.
Šátek : Žlutý, trojúhelníkového tvaru. Nosí se nad límcem. Cípy jsou spojeny turbánkem. Jejich konce jsou na šířku dlaně nad přezkou skautského opasku. Pokud vlče splní dané podmínky, může ke svému koženému turbánku nosit tři vlčí tesáky .
Šnůrka k píšťalce : Žlutá. Její oko je přehozeno přes hlavu a pod šátkem na ramena. Šňůrka jednou překřižuje cípy šátku. Zakončení šnůrky s píšťalou je vunuto do levé kapsy.
kalhoty : Dlouhé nebo krátké. Manšestrové, kombinace tesil - vlna, atd. olivově zelené barvy. Vzadu dvě našité kapsy, vpředu dvě šikmé všité kapsy. Poutka na skautský opasek.
Opasek : Kurtový olivově zelený nebo kožený s bronzovou skautskou přezkou .
Olivově zelené ponožky nebo podkolenky .
Obuv : Hnědé polobotky nebo kotnívé boty.

OZNAČENÍ

Slibový odznak vlčat se nosí ve středu nad levou kapsou.
Identifikace : Je umístěna na nadloktí levého rukávu. Domovenka červeně lemovaná s červeně vyšitým místem působnosti oddílu nebo smečky je přišita k ramennímu rukávovému švu. Pod domovenkou je červeně vyšito číslo smečky nebo oddílu. Pod číslem oddílu nebo smečky je soukenná hlava vlčka o délce 3,5 cm v barvě šestky. Pod hlavou vlčka je funkční označení vlčete ve tvaru zalomených žlutých pásků: 3 - Mauglí, 2 - šestník, 1 - zástupce šestníka.
Při mezinárodních akcích je možno nad středem pravé kapy nosit našitou látkovou českou vlaječku o rozměrech 2 x 3 cm.
Služební léta : Nosí se na klopě levé kapsy bez podložení. Jsou ve tvaru kovových lipových lístků. Za každý rok činnosti je jeden bronzový lístek.
Stupně zdatnosti : 1. stupeň - stříbrná vlčí stopa, 2. stupeň - zlatá vlčí stopa. Obojí na hnědém žlutě lemovaném trojúhelníku s hrotem směrujícím dolů. Označení stupňů zdatnosti je našito na středu pravé kapsy. Na středu pravé kapsy se nosí odznak Šedého bratříka a mezi stříbrnou a zlatou stopou se našívá odznak Modrý šíp.
Odbornost : Odznaky vlčáckých odborek trojuhelníkového tvaru jsou našity na nadloktí pravého rukávu.

KROJ SKAUTŮ

ZÁKLADNÍ SOČÁSTI KROJE

Pokrývka hlavy : Skautský klobouk, lodička nebo baret olivově zelené barvy. (Podle rozhodnutí oddílu, co jednotně nosit, případně při jaké příležitosti.)
Košile : Bavlněná, keprová,svetlé okrové barvy, propínací od hora dolů s legou podél zapínání. Má dlouhé rukávy zakončené manžetami na jeden knoflík. Nárameníky 4 cm široké. Vpředu dvě našité kapsy obdelníkového tvaru s paspulí 3,5 cm širokou, s rovnými klopmi se zkosenými rohy.
Šátek : Hnědý, trojuhelníkového tvaru, eventuelně s 1 cm širokým žlutým lemováním. V cípu je možno mít symbol středika v plošném rozměru nepřesahující 4 cm. Nosí se nad límcem. Cípy jsou spojeny turbánkem. Jejich konce jsou na šířku dlaně nad přezkou skautského opasku.
Šňůrka k píšťalce : Zelená. Její oko je přehozeno přes hlavu a pod šátkem na ramena. Cípy šátku jsou šňůrkou jednou překříženy. Zakončení šňůrky s píšťalou je vsunuto do levé kapsy.
Kalhoty : Krátké nebo dlouhé, materiál manšestr nebo kombinace tesil - vlna, atd. olivově zelené barvy. Vzadu dvě našité kapsy, vpředu dvě šikmé všité kapsy.
Opasek : Kurtový olivově zelený nebo kožený s bronzovou skautskou přezkou.
Olivově zelené ponožky nebo podkolenky.
Obuv : Hnědé polobotky nebo kotníkové boty.

OZNAČENÍ

Slibový odznak skautů se nosí ve středu nad levou kapsou. Odznak mezinárodní organizace skautů se nosí pod švem pravého rukávu.
Identifikace : je umístěna na nadloktí levého rukávu. Domovenka červeně lemovaná s červeně vyšitým místem působnosti oddílu je přišita k ramennímu rukávovému švu. Pod domovenkou je červeně vyšito číslo oddílu. Obojí na podkladě v barvě košile. Pod číslem oddílu je symbol družiny kruhového tvaru o průměru 3,5 cm. Pod znakem družiny je funkční označení skatů: 4 zalomené žluté pásky - oddílový rádce, 3 - zastupce oddílového rádc, 2 -rádce, 1 - zastupce rádce.
Při mezinárodních akcích se nosí nad středem pravé kapsy našitá látková česká vlajka o rozměrech 2x3 cm.
Služební léta : Nosí se na klopě levé kapsy bez podložení. Jsou ve tvaru kovových lipových lístků. Za každý rok činnosti je jeden bronzový lístek. Za každých 5 let jeden stříbrný.
Stupně zdatnosti : Oválného tvaru- nováčkovská zkouška, 1. a 2. stupeň - nosí se na středu pravé kapsy. V případě splnění se nosí jen vyšší stupeň.
Odbornost: Odborky kruhového tvaru se nisí našité na nadloktí pravého rukávu. Nad odborkami je přišit odznak Tří orlích per.
Vyznamenání: Za čin junácký se nosí na středu pravé kapsy. Liliový kříž se nosí na středu pravé kapsy pod označením stupňů zdatnosti.

KROJ ROVERŮ

Shodný s krojem skautů.
Rozdíly : Šňůrka k píštalce je červená.
Na kloboku, baretu nebo na lodičce nosí roveři kovová písmena RS.

KROJ ČINOVNÍKŮ

Je v podstatě shodný s krojem skautů.
Rozdíly : Šňůrka k píšťalce je bílá.
Šátek : Hnědý, eventuelně s lemem žluté barvy a symbolem střediska. Vůdcové, kteří jsou absolventy lesních škol, mohou nosit šedý šátek se symbolem LŠ.
Instruktoři lesních škol nosí kovový odznak lesních škol na středu pravé kapsy.
Vyznamenání se nosí nad levou kapsou.
Čekatelský a vůdcovský odznak se nosí na středu levé kapsy. Vedoucí smečky vlčat mají tyto odznaky podloženy žlutou, skautů zelenou a roverů červenou filcovou podložkou.
Funkkční označení nosí činovníci oddílu pod číslem oddílu.Činovníci střediska pod domovenkou.
Při slavnostních příležitostech mohou činovníci nosit tmavomodré jednořadové sako a šedé kalhoty. Na levé horní kapse je odznak mezinárodního skautingu, nad kapsou slibový odznak.

KROJ OLDSKAUTŮ

Je shodný s krojem činovníků.
Rozdíly : Šňůrka k píšťace je modrá.
Na nadloktí pravého rukávu - pod domovenkou mohou nosit čenové klubů OS symbol svého klubu.

Podobné články
Skauting
Skautské znaky a symboly
Skautská hymna
Zákon, slib a heslo
Skautská stezka
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?