6. skautský oddíl Medvědi Beroun

12.08.2020 11:35:18

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 3

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Historie oddílu

KronikaDát dohromady historii oddílu není vůbec lehká věc. Zvlášť, když oddíl, byť se jeho název v průběhu doby měnil, pracuje bez přestávky od roku 1968.

Rok 1969 byl rokem mého vstupu do oddílu – tehdy 1. smečky vlčat střediska M. Seiferta. Vůdci tenkrát byli Šedák – Jan Burda, Roy – Jirka Vůjta a myslím, že Standa Kutzendorfer. Ten rok zpoždění mě mrzel, ale už tenkrát měli v oddíle plno.

Pak přišel rok 1970 rok ukončení činnosti Junáka. Zaplať pánbůh, nikdo nám tenkrát neřekl, že příští týden už nemáme na schůzku chodit. Pracovali jsme v oddíle pořád stejně, pořád jsme chodili na výpravy a každoročně jsme jezdili na tábor, kde jsme hráli stejné skautské hry jako tenkrát a jako dnes. Myslím, že vedoucí s naší orientací museli mít hodně starostí a práce s přesvědčováním „nadřízených míst „, že máme právo na svoje místo na slunci.
Foto
To už jsme si říkali Mustangové a patřilo nám číslo 4. Sídlili jsme v klubovně Na vinici a pak na Městské hoře. Vystřídali se i naši vedoucí. Radek Fuks, Petr Spurný, Jirka Žižka. Pak dorostli další členové oddílu, kteří převzali vůdcovskou štafetu. Bratři Dopiráci, Tomáš Bušek, Pepa Zavadil a já – teda Modras – Zdeněk Blín. To už jsme byli 6. oddíl Medvědi a bylo to kolem roku 1980. Všechny oddíly a asi stovku dětí tehdejší skupiny Beroun - město držel nad vodou Nemo – Karel Bušek. Jemu patří obrovitánský dík za to, že tu pořád jsme. Díky Nemo!

Někdy v roce 1983 jsme vzali do oddílu i holky – a byli jsme tedy asi tři roky oddíl smíšený. To už je ale pryč a dál jsme pak fungovali jako čistě klučičí parta. A v té klučičí sestavě nás zastihl rok 1989. A už jsme mohli všechny činnosti dělat se vším všudy a beze strachu, že nám někdo něco zakáže.

Nová doba s sebou přinesla nové kluky – děti rodičů, kteří dávno dávno chodili do skautských oddílů. Prostě boom. Dál jsme se scházeli na Městské hoře a stav v roce 0 ukazuje seznam členů z října 1990. V oddíle skvěle pracovali rádcové jako byli Mauglí – Lukáš Trögler, Kali – Libor Kašička, Harry – Martin Vaňkát, Dopík - Honza Dopirák.
Přišly ale i nové starosti s rodinami, v zaměstnání atd a tak se nám kádr aktivních vedoucích „scvrknul“. Tihle „odrostlí kluci“ nám ale dál pomáhají jak jim čas dovolí a jen těžko si můžeme představit, že bychom bez jejich pomoci stavěli tábory, jezdili na vodu, nebo opravovali klubovny.

Naštěstí dorůstají další členové oddílu a stávají se z nich vedoucí. Přichází Špinda – Honza Mejstřík. Měníme klubovnu – tu původní, v „horním baráku“ na Měndě dostali původní majitelé v restituci a celé středisko se přestěhovalo do „spodního baráku“, kterého část nám zapůjčil městský úřad v Berouně.
Taky ale opadá první euforie ze znovuobnoveného Skauta a nastává inflace všech možných a nemožných volnočasových aktivit a s ní i pár hubených měsíců. 6. oddíl měl třeba jen 8 nebo 6 kluků všech věkových kategorií. A to není dobře.

Přišel tedy další rok nula. Říjen 2002. Odtud začíná nejnovější historie oddílu. Sehnali jsme kluky z prvních tříd a začali jsme si hrát a učit se. S vedením oddílu pomáhali Karel a Pavel Žákovi.

Foto

Foto


Prvňáci vyrostli a přicházejí další kluci.V současné době pracuje stabilně v oddíle 30 skautů a vlčat a čtyři vedoucí – Špinda, Modras, Kali a Vědec – Honza Holeček.
Nadále se pravidelně ve středu scházíme v klubovně na Městské hoře. Jednou za čtrnáct dní vyrážíme na výpravu, někdy na víkend, někdy na vodu a každé léto na tábor na naší milovanou Javornici. Tam totiž táboříme každoročně od roku 1970 – to byl můj první tábor a tam jsem také skládal svůj vlčácký slib.

Video z táborů 70. - 80. let si můžete prohlédnout na této stránce.
Staré fotografie oddílu a kopie historických materiálů jsou k dispozici v galerii.
Kroniku oddílu z let 1968 - 1969 naleznete zde.

Modras

Vlajka oddilu

Podobné články
Tak to jsme my
Body, body, bodíky
Kontaktní informace
Co sebou na schůzky
Komentáře
#1 | Modras Modras dne 16.03.2009 17:38
Nazdar kamarádi,
rád bych chtěl k historii a historickým fotkám přičinit malou poznámku. Určitě dodám fotky a další naskenované materiály z prastarých kronik a archivů. Ono to ale půjde pomalu a dopředu se za to omlouvám. Obrazové materiály, které jsou v současné době na stránkách jsou vybrány narychlo a zdánlivě nesystematicky. Ale s láskou.. Vězte, že na těch krásných černobílých fotkách je 1. smečka vlčat se Šedákem a Royem. Tenkrát (myslím, že by to mohlo být někdy na jaře 1969) jsem v oddíle ještě nebyl a ještě jsem se musel trápit sám doma alespoň půl roku. Myslím, že je to nádraží na Závodí, kde kluci tak krásně pózují a druhá skupinka stojí určitě v Lidicích. Před 40 roky! Moc bych chtěl, abychom se na stejném místě vyfotili se současnými vlčaty a skauty letos - to by byla bomba! A určitě by se to Šedákovi a Royovi líbilo. Bohužel už to neuvidí. No a ty další obrázky: moje vlčácká legitimace, stránka ze staré kroniky (výprava), obrázek z kroniky Mustangů, který nám namaloval Jarda Goldmann-Atom, list z kroniky-sestava oddílu v roce 1990 (znovuobnovení skauta) a barevné fotky ze začátků našeho "nového" současného oddílu. Klukům je na obrázku zhruba tolik let, jako těm černobílým v Lidicích.
Modras
#2 | Matej Blin Matej Blin dne 05.06.2009 19:19
Je to moc zajímavé, ale nemůžu skoro poznat kterej jsem já, protože ta fotka je nejméně stará 5let. Matěj Blín
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?