6. skautský oddíl Medvědi Beroun

12.08.2020 10:45:57

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 2

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Skauting

Junák - svaz skautů a skautek ČR
je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení ve smyslu zákona 83/90 Sb. sdružující své členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Skautské oddíly působí ve více než tisíci městech a vesnicích po celé naší zemi. Sdružují jak chlapce, tak děvčata od šesti let, ve třech věkových kategoriích. O jejich program se stará několik tisíc dobrovolných vedoucích a činovníků.


Poslání Junáka
Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství.
Chce vychovávat zdatné, všestranně rozvinuté a vnímavé lidi s úctou k tradičním hodnotám a mravním zásadám v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden Powellem, a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.


Skautem na celý život
Ovšem skautem se nemůže stát úplně každý. Nováček se skautem (vlčetem) nestává automaticky se vstupem do oddílu, ale musí se o to zasloužit. To znamená, že se během jakési zkušební doby chystá za pomoci starších kamarádů na složení Nováčkovské zkoušky podle Skautské (vlčácké) stezky. Pak teprve dostane šátek odpovídající barvy (skauti hnědý a vlčata žlutý), který má právo nosit na svém kroji.
Další metou a poctou každého skauta (vlčete) je možnost složení slibu. Tím se zavazuje chovat se podle tohoto slibu, ale i podle skautského zákona a skautského hesla.
Podle těchto základních pravidel se měl skaut chovat celý život i když už třeba není registrovaným členem oddílu. Protože "skautem jednou - skautem navždy"
Je na cti a svědomí každého, jak se k těmto pravidlům postaví.


Skautská idea

SKAUTSKÉ SYMBOLY
HYMNA SKAUTŮ
ZÁKON, SLIB A HESLO
SKAUTSKÁ STEZKA
VLČÁCKÁ STEZKA 


Trocha historie
Prvopočátkem skautingu byla Amerika a Anglie. V Americe spisovatel, malíř a lovec Ernest Thomson Seton zorganizoval v roce 1902 výchovné hnutí mládeže, které se nazývalo Indiánští či zálesácký hoši. Odvádí je do přírody a snaží se je naučit žít v lesích jako Indiáni. V Anglii generál Lord Baden Powel dává v roce 1907 svým chlapcům vzor rytíře bojujícího za vlast a čest (postava svatého Jiří). Vede skauty k přirozené výchově v přírodě.
Rok 1907 je tedy považován za vznik skautského hnutí. Skautská idea se rychle šíří do celého světa.
V roce 1911 se mladý středoškolský profesor Antonín Benjamín Svojsík seznamuje s dílem E.T.Setona i Baden Powela a doplňuje ho českými národními tradicemi. Svojsík čekal, že se skautské myšlenky uplatní v sokole. Protože se tak nestalo vznikla větev českého skautství, které dostává jméno JUNÁK, které je českým ekvivalentem anglického "skaut".
Němečtí nacisté si byli vědomi nebezpečí skautingu a v listopadu 1940 rozpustili a zakázali Českou skautskou organizaci. Ale skauti věrni slibu, stáli v prvních řadách odboje proti fašismu na všech frontách.
V roce 1945 byl skauting obnoven a záhy dosáhl 250 000 členů 1.ledna r.1951, když dosáhla počtu 400 000 členů, byla ústředním výnosem zrušena, jedinou povolenou organizací byl Pionýr.
V roce 1968 skauting slaví vzkříšení. Za několik týdnů se zformovalo vedení i několik tisíc oddílů.
V roce 1970 nastalo třetí a zřejmě poslední rozpuštění Junáka. 17. listopadu 1989 začala nenásilná revoluce, která za několik dní zavrhla dvacetiletou tyranii. Ihned v prvních dnech po tomto termínu obnovuje skautské hnutí jak českou tak slovenskou organizaci.
I přes tyto násilné zásahy do českého skautingu má dnes Junák - svaz skautů a skautek ČR 51 000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí v České republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací. 

Pokud se chcete o skautingu dozvědět více, můžete navštívit oficiální stránky Junáka, nebo se podívat na propagační video.

Podobné články
Skautské znaky a symboly
Skautská hymna
Zákon, slib a heslo
Skautská stezka
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?