6. skautský oddíl Medvědi Beroun

08.08.2020 20:04:52

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 4

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Práce s buzolou a mapou

Mapa
MapaMapa je zmenšený obraz části zemského povrchu. Může vzniknout tak, že z letadla vyfotografujeme krajinu pod sebou. Takový obrázek je ale ještě nedokonalý, chybí mu několik náležitostí, které mapa musí mít:

Měřítko – je to poměr dvou čísel, který udává, kolikrát je skutečná vzdálenost při zakreslení do mapy zmenšena. (třeba 1 : 200 000 znamená, že skutečná  vzdálenost dvě stě tisíc centimetrů je na mapě zmenšena na jediný centimetr.) Turistické mapy mají běžně tato měřítka: 1 : 100 000 (1 cm na mapě = 1 km) , 1 : 50 000 (1 cm na mapě = 0,5 km)

Mapové značky – na obyčejné zmenšenině krajiny by zanikla spousta důležitých detailů. Proto se ke znázorňování cest, železnic, řek, památných stromů a jiných orientačních bodů používají mapové značky. Jejich velikost neodpovídá měřítku mapy. (Takže měřit šířku řeky podle běžné mapy nemá smysl.)

Vrstevnice – znázorňují výškový reliéf zobrazené krajiny. Jdeme-li po vrstevnici, jdeme po rovině. Husté vrstevnice znázorňují strmý kopec (jeho svah rychle nabírá výšku). Na mapách „padesátkách“ bývají vrstevnice po 10 metrech, na „stovkách“ po 20 metrech.

Sever na mapě – většina map je kreslena tak, aby její horní okraj směřoval přesně k severu. Pokud tomu tak není, vyznačuje orientaci mapy nakreslená střelka.

GPS souřadnice – to je pro ty, kteří potřebují znát přesně svoji zeměpisnou polohu.

Místopisné informace na zadní straně turistické mapy – jsou skoro stejně důležité, jako mapa samotná.

Buzola
Jejím základem je magnetická střelka ukazující k severnímu magnetickému pólu (N – nord, north). To ostatní kolem ní slouží k pohodlnějšímu a přesnějšímu měření azimutů. Na otočné stupnici jsou světové strany označeny cizojazyčně (N – sever, S – jih, E – východ, W – západ).

BuzolaZorientování mapy
Pokud máme dobře zorientovanou mapu, vidíme v terénu objekty ve stejném směru, v jakém je vidíme zakreslené na mapě. Nejpřesnější je to podle buzoly. Jen nesmíme zapomenout, že sever je na mapě nahoře a k severu ukazuje ta polovina střelky označená fosforem (nebo jinou značkou).

Měření azimutu
Azimut je úhel, který svírá mezi sebou směr k severu a směr, kterým chceme jít (třeba přes les do Macochy). Trápení skautů azimutem při soutěžích a závodech slouží k tomu, abychom za mlhy dokázali kolem Macochy projít a nespadli do ní.
K určení azimutu na mapě není vlastně střelka buzoly potřebná – stačilo by úhloměrem změřit příslušný úhel (směr k severu je rovnoběžný s okrajem mapy).
Úhloměr nám komfortně nahrazuje záměrná hrana buzoly ve spojení s otočnou úhlovou stupnicí. Její sever (N) musí mířit k severu na mapě! Hodnotu azimutu pak odečteme na střední rysce ve směru pochodu. Tak jak je střelka nakreslená na obrázku, to vypadá pouze na zorientované mapě. Pokud mapa není zorientovaná, nesmíme se nechat střelkou zmást a pracovat pouze s otočnou úhlovou stupnicí. S výhodou při tom použijeme čtvercové sítě na „padesátkách”, jejichž linie směřují skoro přesně k severu (srovnejte si to na okraji mapy).

Měření azimutu v terénu je vlastně jednodušší, jde jen o přesnost – hledáček buzoly namíříme požadovaným směrem a otočnou stupnici nastavíme k severu podle střelky. „Krabičkové“ buzoly mají  ve víčku zrcátko, kterým důvtipný skaut sleduje střelku, zatímco hledáčkem zaměřuje azimut.

Deklinace – tajemné slovo?
Severní magnetický pól není na pólu severním, ale dost daleko od něho – v severní Kanadě (a to se ještě pohybuje!). Deklinace je tato odchylka magnetické střelky od směru ke skutečnému severnímu pólu. V našich zeměpisných šířkách můžeme deklinaci zanedbat, ale cestovatelé po vysokém severu by s ní měli počítat (Cimrman a spol. by při bloudění v mlze možná neskončil v Petrohradské  ermitáži).

Pochod podle daného azimutu
Počínáme si podobně jako při měření azimutu v terénu. Nesnažíme se jít na jeden zátah, ale vždy si v hledáčku najdeme orientační bod, kam pak směřujeme. Od něj znovu naměříme azimut k dalšímu orientačnímu bodu. V krajině bez orientačních bodů (sněhová pláň, lán pole) postupujeme ve dvojici – zadní pomocí buzoly koriguje směr předního, který tvoří orientační bod.

Turistické značky
Cesty v přírodě jsou značeny pásovou turistickou značkou, která má rozměry 10 x 10 cm. Pásová turistická značka je tvořena dvěmi bílými pruhy a mezi nimi je pruh červené, modré, zelené nebo žluté barvy. Značka z červeným pruhem značí dálkové a hřebenové trasy. Z modrým pruhem jsou značeny trasy které jsou v kraji nějak významné. Okresní trasy jsou značeny zelenou značkou. Spojnice tras červených, modrých a zelených jsou značeny žlutou barvou. Značky se umísťují (malují) na různé předměty např. stromy, sloupy, patníky, kameny, skály atd. Pro změnu směru se používají jednoduché pásové šipky.  Zvláštními významovými  značkami jsou značky znázorňující odbočky ze značené trasy které jsou v maximální délce 1 km. Jsou to např. odbočka ke studánce, odbočka na zříceninu hradu atd.

Turistické značky

(zdroj informací: Práce s mapou a buzolou)

Podobné články
Krabička poslední záchrany (KPZ)
Morseova abeceda
Státní symboly
Pochodové značky
Základní skautské uzle
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?