6. skautský oddíl Medvědi Beroun

12.08.2020 10:56:43

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 3

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Historie skautingu v datech

Skautska lilie22. února 1857 se v Londýně narodil Robert Baden-Powel, zakladatel skautingu a světový náčelní skautů.

14. srpna 1860 se v anglickém South shields narodil zakladatel woodcraftu a první náčelník amerických skautů Ernest Thompson Seton.

5. září 1876 se v Praze narodil zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík. 22. února 1889 se narodila Olave Saint Clair Soames, provdaná Baden-Powellová, jediná světová náčelní skautek.

1902 – Baden-Powell se účastní obléhání pevnosti Mafeking za búrské války. V americe se odehrál první tábor Woodcraft Indians pod vedením E. T. Setona.

1907 – Na ostrůvku Brownsea u jihoanglického přístavu Pool v průlivu La Manche vede B-P svůj první skautský tábor. Počátek datování skautingu.

1908 – V lednu byla v Anglii založena první skautská organizace na světě – The Boy Scouts. Byla vydána první skautská příručka Scouting for boys sepsaná B-P.

1909 – Na skautské přehlídce v Londýně se prvně objevila skupina okrojovaných skautek.

1910 – Pod vedením Powellovy sestry Agnes se zakládá organizace anglických skautek Girl Guides Association. Dívky si za svůj odznak zvolily trojlístek. V Anglii byl také utvořen odbor vodních skautů (Sea scout).

1911 – A. B. Svojsík, profesor na žižkovské reálce, kde učil tělocvik, odjíždí do Anglie, aby skauting viděl na vlastní oči. Překládá Scouting for boys a píše brožuru Český skaut a knihu Základy junáctví. Zároveň vede první družinu českých skautů – svých žáků.

1912 – ABS vede první tábor českých junáků ve Vorlovských lesích u Lipnice na Českomoravské vrchovině. B-P se žení s Olave, později spolu měli tři děti.

1914 – Skauting měl být u nás pod záštitou Sokola, ale ten odmítl. Proto se zakládá spolek Junák – Český skaut.

1915 – V Junáku – Českém skautu je ustanoven odbor pro dívčí výchovu. V létě se koná první tábor českých skautek u Živohoště.

1918 – 28. října byla vyhlášena Československá republika. Druhý den byla zřízena skautská pošta a vydány první skautské známky na světě.

1919 – Byl ustanoven Svaz Junáků – skautů RČS a byl zaveden odznak lilie se štítkem a psí hlavou.

1920 – Poprvé byl udělen zlatý odznak Za čin junácký. Devatenáctiletý student zachránil tři tonoucí děti. Jmenoval se Rudolf Plajner. V Londýně se konalo první světové Jamboree.

1922 – Československé skautky byly přijaty do Mezinárodní rady skautek na mezinárodní konferenci v Cambridge. ČSR se stala jedním ze zakládajících států mezinárodního skautského ústředí a ABS členem Mezinárodního skautského výboru.

1926 -  22. únor  byl vyhlášen za svátek všech skautek světa – Thinking Day – Den sesterství.

1928 – Byla založena Světová asociace skautek – WAGGGS, ČSR byla opět jedním ze zakládajících stá­tů.

1929 – B-P byl povýšen do šlechtického stavu – Lord Baden-Powell of Gilwell.

1930 – Olave B-P byla zvolena první a zároveň poslední světovou náčelní. 1931 – V Praze se konalo první slovanské jamboree, účastnilo se ho 15 000 skautů a skautek.

1935 - Naše skautky si začaly podkládat slibový odznak modrým trojlístkem. 1936 – Malíř, spisovatel, přírodovědec, zálesák a zakladatel woodcraftu E. T. Seton navštívil Prahu.

1938 – 17. září zemřel A. B. Svojsík na streptokokovou nákazu. Pohřben byl 20. září za účasti 3 000 skautů a skautek na Vyšehradském hřbitově.

1939 – V lednu proběhl ustavující sněm Junáka (sjednocení čs. skautingu), velitel B. Řehák, náčelník Rudolf Plajner, náčelní Vlasta Koseová.

1940 – 28. října bylo vydáno nařízení o rozpuštění Junáka, týden na to nacisté přepadli ústředí Junáka a zabavili veškerý majetek.

1941 – Na své farmě v Keni zemřel světový náčelník Robert Baden-Powell.

1945 - Ihned při Pražském květnovém povstání byla obnovena skautská činnost.

1946 – Světová náčelní Olav B-P byla u nás na návštěvě. Byl odstartován první ročník Svojsíkova závodu v Praze. Na Ivančeně v Beskydech byla založena mohyla – uctění památky skautů popravených nacisty 24. dubna 1945. Zemřel E. T. Seton.

1948 – Junák byl začleněn do Svazu československé mládeže – začala druhá likvidace našeho skautingu.

1950 – V Ústředním listě republiky Československé byl oznámen zánik Junáka.

1968 – V březnu byl Junák podruhé obnoven.

1969 – 18. července poslal americký skaut – astronaut Neil Armstrong pozdrav skautům a skautkám z paluby Apolla 11, tři dny na to byl prvním člověkem, který se prošel po Měsíci.

1970 – V září byla potřetí ukončena činnost Junáka. Do prosince 1989 pokračovala řada skautských oddílů pod hlavičkami jiných povolených organizací.

1973 – Zemřela Vlasta Koseová, jedna z největších osobností našeho dívčího skautingu. 1977 – Zemřela jediná světová náčelní skautek Olave Baden-Powell.

1987 – Zemřel náčelník československého Junáka RNDr. Rudolf Plajner.

1989 – V prosinci byly schváleny stanovy českého Junáka – svazu skautů a skautek ministerstvem vnitra a životního prostředí. Junák byl potřetí obnoven a funguje dodnes.

1990 – Proběhl obnovující sněm Junáka. Na mezinárnodní konferenci skautek v Singapuru byly československé skautky opět přijaty do světové organizace WAGGGS. Na mezinárodní konferenci skautů v Paříži byly naši skauti přijati zvonu do WOSM.

1993 – 1. ledna se Československo rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku. Vytvořili se tak nové národní organizace, které požádaly o opětovné přjetí do WOSM a WAGGGS.

1996 – Chlapecký kmen byl přijat do WOSM, dívčí kmen do WAGGGS. Rozdělením Československa přestali být čeští a slovenští skauti řazeni mezi zakládající organizace WAGGGS a WOSM.

2007 – Po celý rok probíhaly oslavy ke stoletému výročí skautingu. V Anglii, kde skauting vznikl, se konalo Jamboree. Pomalu se u nás začíná objevovat Nový výchovný program Junáka, který má inovovat výchovné prostředky, aby odpovídali době a zájmům dětí a mladých lidí.

Podobné články
Skauting
Skautské znaky a symboly
Skautská hymna
Zákon, slib a heslo
Skautská stezka
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?