Kudy tudy na Javornici
Přidal/a Mejstro dne 03.04.2009 12:49

Cesta na tabor

Náš tábor, leží v překrásném údolí potoka Javornice, nedaleko obce Zvíkovec.

Nejrychlejší cesta je asi po dálnici směrem na Plzeň, sjezd 41 Cerhovice. Za sjezdem se dáme vlevo, pod viadukt, mineme hotel Bouchalka a odbočíme vpravo na Zbiroh. A tam také pokračujeme v naší cestě.
Ve Zbiroze na náměstí na kruhovém objezdu se dáme doleva - směr Zvíkovec. A tohoto směru se držíme i nadále – budeme míjet a projíždět vesnice jako Přísednice, Drahoňův Újezd, Terešov, Terešovská Huť, Mlečice, Zvíkovec. Ve Zvíkovci se nezastavujeme a pokračujeme dál směr Rakovník – tzn. po hlavní silnici serpentinami dolů k Berounce, přes most a za mostem doprava a rovně na Rakovník, Slabce.
A tady pozor! Asi tak 200m za mostem je další mostík přes potok. Tak tam už nejedeme, zkusíme zaparkovat a jít po červené značce doleva lesem. Červená nás povede údolím proti proudu potoka (Javornice). U prvního brodu je lávka po pravé straně. Pokračujme dál, mineme chatkový tábor (Staropramen) po levé ruce a dojdeme k dalšímu brodu – vpravo je lávka.
A pokračujeme dále po červené. Po pravé ruce mineme tábor s bránou z kůlů (tábor Zálesák Liteň). Pokračujeme dál a až cesta přijde k menší louce po pravé straně, vlevo u cesty bude vysoký modřín – tak se dáme vpravo a uvidíme další lávku přes potok. Tu přejdeme, po pěšině vlevo projdeme lesíkem a dostaneme se na velkou louku – v dáli na druhé straně bude bříza a na ní červená značka. Dojdeme k ní, popojdeme ještě asi 50 metrů a po levé straně je naše tábořiště.
Pro jízdu autem bude nutno přejet ještě na silnici už zmiňovaný mostík a za ním se dát vlevo, projet brod. Další brod má položené panely (my tam jezdíme tak, že se jim vyhneme) a už opět míjíme tábor Staropramen, v brodu se nejdřív dáme vlevo a doprava na výjezd, mineme tábor Litně. Další brod má horší vjezd, jinak je v pohodě. Pak výjezd na louku, kolem břízy a jsme tam kam jsme došli i pěšky. 

Na Zvíkovec existuje také mnohem romantičtější cesta. Z Berouna na Nový Jáchymov, Karlov, Broumy a dál do Podmokel. Jakmile projedeme kolem JZD pokračujeme ostrou levou zatáčkou, po 50 metrech po hlavní silnici za stodolou se dáme na křižovatce ještě ostřeji vpravo a pokračujeme ven ze vsi. Na křižovatce odbočíme vlevo kolem bývalých chmelnic, česačky do údolíčka, z údolíčka na kopeček, za kopečkem je hřbitov a za hřbitovem vlevo dolů do vesnice Zvíkovec – a dál už to znáte. Obě cesty po silnici trvají asi tak 40 minut. Pěšky údolím pak asi 20 minut...

Adresa tábora (Ostatní kontakty)
Skautský tábor
střediska M. Seiferta – Beroun
Zvíkovec
338 08  Zbiroh

Turistická mapa cesty k táboru 
GPS: N49° 58.322 E13° 41.498 (mapy.cz)

Mapa Javornice