6. skautský oddíl Medvědi Beroun

12.08.2020 10:42:03

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 1

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Říčka Javornice

Potok Javornice Javornice je malá řeka v Čechách, levostranný přítok Berounky a hraniční vodní tok okresů Plzeň-sever a Rakovník. Někdy bývá označována také jako Javornický potok.

Přírodní památka Prameny Javornice

Základní údaje
Katastrální území:
Drahouš, Soseň
Celková výměra: 1,985 ha
Nadmořská výška: 565 m
Datum vyhlášení: 15. 7. 1996

Popis a poloha
Prameniště potoka Javornice: 1,7 km jižně od obce Soseň
GPS: N50° 04.552 E13° 32.194

Význam
Prameniště potoka Javornice s výskytem ohrožených rostlinných druhů. Jsou zde zastoupena společenstva pramenišť, mokřadů, luční společenstva, společenstva nekosených luk s vysokým zastoupením náletových dřevin.

Geologie
Geologickým podkladem jsou horniny proterozoické, čistecko - jesenického masivu.

Rostlinstvo
Mezi významné rostliny nacházející se na území přírodní památky patří violka bahenní, suchopýr úzkolistý, štírovník bahenní, prstnatec májový, společenstva ostřic.

Fauna
Na území se vyskytuje jestřáb lesní, bramborníček hnědý, krkavec velký.

Poznámka
Cílem ochrany je zachování současného stavu porostů a ve vybraných částech území obnovit systém hospodaření, který prospěje prameništním a lučním společenstvům. Tyto lokality se dříve vyskytovaly na Jesenicku i na jiných místech, řada lokalit však byla zničena odvodněním. Značně ubyla vhodná stanoviště pro výskyt těchto ohrožených druhů.

Přístup
Na silnici III. třídy Čistá - Jesenice je za obcí Velká Chmelištná 1 km za hranicí zastavěného území obce za okrajem lesa odbočka vpravo, po 800 m se cesta rozdvojuje - směrem doleva je po 100 m hranice přírodní památky.

Značení v terénu
Přírodní památka je v terénu vyznačena a na její hranici je umístěna informační tabule s popisem lokality. Přírodní památka leží na území Přírodního parku Jesenicko.

Pramen JavorniceJesenicko

Javornice pramení v okrese Rakovník, severozápadně od vsi Velká Chmelištná v přírodním parku Jesenicko, v nadmořské výšce přibližně 550 m. Prameniště tvoří mokřadní louka se stabilizovanou populací prstnatce májového, výskytem několik druhů ostřic, suchopýru a upolínu. Prameniště s okolím je chráněno jako přírodní památka Prameny Javornice.

Javornice teče ponejprv jihozápadním směrem lesním porostem, severně od jejího koryta rostou dva památné stromy – Klen v Drahouši a Buk u Velké louky, největší na Rakovnicku. U silnice spojující Velkou Chmelištnou s loveckým zámečkem Sv. Hubert roste další významný buk (Buk pod Velkou loukou) a Javornice za ní napájí Malý pstruhový rybník. Kousek pod jeho hrází přijímá prvý pravostranný přítok a stáčí se jihovýchodním směrem, přijímá potok tekoucí od Sv. Huberta a na jejím pravém břehu roste několik dalších významných buků – Buk u Huberta u posedu a s dírou, Buk pod Hubertem před křižovatkou a na křižovatce.

Pod Velkým pstruhovým rybníkem teče okolo tvrziště Smrk a pod Čočkovým rybníkem opouští les. V prvním a největším ze zdeslavských rybníků, Horním Zdeslavském rybníku zvaném též Karlův, se Javornice spojuje s několika menšími potoky. Na levém břehu rybníku je veřejné koupaliště. Pod hrází rybníka protéká osadou Pod Pískovnou, okolo západního konce Zdeslavi a za silnicí se stáčí k jihozápadu. Kousek od ní začíná plocha Prostředního rybníka.

Před posledním ze zdeslavských rybníků, Dolním, se v nadmořské výšce 466 m stéká s Lhotským potokem, pod rybníkem s koupalištěm roste u osady V Lomu památná lípa malolistá. Zajímavý je nedaleký mlýn Pod Vrabíkovem s částečně zachovalým staročeským složením z 18.–19. století. Přibližně po 1,5 km toku přijímá malý potůček od Kůzové a následuje další Dolní rybník, menší než předešlý, s ostrůvkem a veřejným koupalištěm. Bezprostředně pod hrází rybníka jsou další dvě menší nádrže a chatová osada Zátiší.

Tok Javornice v úseku až ke Kočkově mlýnu u soutoku s Jasanovým potokem teče celkově jižním směrem, byť se klikatí v zaříznutém údolí. U Samoty pod Mostem, kde údolí ve výšce 26 m překonává 105 m železniční most trati ČD 162 z roku 1899 (N 49° 44.849 E 013° 22.633), se Javornice stáčí k jihovýchodu a protéká tak až k jihovýchodnímu cípu přírodního parku Jesenicko přes osady Valcha a V Tišině, v jejímž okolí jsou na Javor. V tomto úseku, kde již tvoří okresní hranici, bývá někdy nazývána Jaselským potokem.

Jesenicko opouští za rekreačně významným rybníkem Ožehák, nedaleko kterého je zřícenina středověkého hradu Angerbach. Před silnicí číslo 229 spojující nedaleké Kožlany s Čistou přijímá z pravé strany další významnější přítok – Hradecký potok.

Usti Javornice do BerounkyNa hranici okresů

Od chatové oblasti pod soutokem s Hradeckým potokem teče Javornice východním směrem. Přijímá zprava Kožlanský potok, za Cukrovic Mlýnem zleva Břežanský potok a dále Čistecký potok. U Uhrovic Mlýnu vtéká na území CHKO Křivoklátsko, kde teče sevřeným údolím obklopená zalesněnými svahy. V nadmořské výšce 329 m se stéká s Milíčovským potokem a za říční zákrutou na krátkém úseku s Šípským a Slatinským potokem. Přibližně 150 m hluboké údolí za Machovým Mlýnem obklopují na levém břehu vrchy Velká Jedlina a Ostrý vrch, na pravém břehu dominuje Hradiště s archeologickou lokalitou. Javornice se stáčí k jihovýchodu, protéká okolo lovecké chaty Marek a chaty Čertovec; v její údolní nivě jsou tři tábory. Na pravém břehu obtéká úpatí vrchu Dubensko se stejnojmennou přírodní rezervací suťových svahů s původním porostem tisu červeného a nedaleko vsi Zvíkovce se vlévá do Berounky na jejím 81,4 říčním kilometru.

Vodáci
Javornici lze sjíždět jen za jarního tání či po velmi silných deštích. Plavba se zahajuje za mostem silnice spojující Milíčov se Slatinou, pro nedostatek komunikací se obvykle končí po 12 km na soutoku s Berounkou. Na počátečních kilometrech je koryto řeky úzké přibližně 4 m, po soutoku s Šípským potokem se rozšiřuje v hlubokém údolí. V řečišti mohou být padlé kmeny stromů, na 3,5 říčním kilometru jsou dva kamenné stupně. Sjízdný úsek má obtížnost WWII a lze urazit během 3–4 hodin.

Udoli JavornicePřítoky (levý / pravý) k ústí
Lhotský potok (P)
Jasanový potok (P)
Hradecký potok (P)
Kožlanský potok (P)
Břežanský potok (L)
Čistecký potok (L)
Milíčovský potok (L)
Šípský potok (L)
Slatinský potok (P)

Délka: 30,2 km
Plocha povodí­: 141,5 km2
Průtok u ústí: 0,41 m3/s

Pramen u Velké Chmelištné
GPS:
N 50° 04.552 E 013° 32.194
558 m n. m.

Ústí do Berounky
GPS:
N 49° 44.849 E 013° 22.633
253 m n. m.

Podobné články
Kudy tudy na Javornici
Denní řád tábora
Táborový řád
Činnost nočních hlídek
Co s sebou na tábor
Komentáře
Zatím nikdo nekomentoval. Buďte proto první a vložte svůj komentář.
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.
Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?