Junák - svaz skautů a skautek ČR je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení ve smyslu zákona 83/90 Sb. sdružující své členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Skautské oddíly působí ve více než tisíci městech a vesnicích po celé naší zemi. Sdružují jak chlapce, tak děvčata od šesti let, ve třech věkových kategoriích. O jejich program se stará několik tisíc dobrovolných vedoucích a činovníků.
Poslání Junáka Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství. Chce vychovávat zdatné, všestranně rozvinuté a vnímavé lidi s úctou k tradičním hodnotám a mravním zásadám v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden Powellem, a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.
Skautem na celý život Ovšem skautem se nemůže stát úplně každý. Nováček se skautem (vlčetem) nestává automaticky se vstupem do oddílu, ale musí se o to zasloužit. To znamená, že se během jakési zkušební doby chystá za pomoci starších kamarádů na složení Nováčkovské zkoušky podle Skautské (vlčácké) stezky. Pak teprve dostane šátek odpovídající barvy (skauti hnědý a vlčata žlutý), který má právo nosit na svém kroji. Další metou a poctou každého skauta (vlčete) je možnost složení slibu. Tím se zavazuje chovat se podle tohoto slibu, ale i podle skautského zákona a skautského hesla. Podle těchto základních pravidel se měl skaut chovat celý život i když už třeba není registrovaným členem oddílu. Protože "skautem jednou - skautem navždy" Je na cti a svědomí každého, jak se k těmto pravidlům postaví.
Skautská idea
SKAUTSKÉ SYMBOLY HYMNA SKAUTŮ ZÁKON, SLIB A HESLO SKAUTSKÁ STEZKA VLČÁCKÁ STEZKA
Trocha historie Prvopočátkem skautingu byla Amerika a Anglie. V Americe spisovatel, malíř a lovec Ernest Thomson Seton zorganizoval v roce 1902 výchovné hnutí mládeže, které se nazývalo Indiánští či zálesácký hoši. Odvádí je do přírody a snaží se je naučit žít v lesích jako Indiáni. V Anglii generál Lord Baden Powel dává v roce 1907 svým chlapcům vzor rytíře bojujícího za vlast a čest (postava svatého Jiří). Vede skauty k přirozené výchově v přírodě. Rok 1907 je tedy považován za vznik skautského hnutí. Skautská idea se rychle šíří do celého světa. V roce 1911 se mladý středoškolský profesor Antonín Benjamín Svojsík seznamuje s dílem E.T.Setona i Baden Powela a doplňuje ho českými národními tradicemi. Svojsík čekal, že se skautské myšlenky uplatní v sokole. Protože se tak nestalo vznikla větev českého skautství, které dostává jméno JUNÁK, které je českým ekvivalentem anglického "skaut". Němečtí nacisté si byli vědomi nebezpečí skautingu a v listopadu 1940 rozpustili a zakázali Českou skautskou organizaci. Ale skauti věrni slibu, stáli v prvních řadách odboje proti fašismu na všech frontách. V roce 1945 byl skauting obnoven a záhy dosáhl 250 000 členů 1.ledna r.1951, když dosáhla počtu 400 000 členů, byla ústředním výnosem zrušena, jedinou povolenou organizací byl Pionýr. V roce 1968 skauting slaví vzkříšení. Za několik týdnů se zformovalo vedení i několik tisíc oddílů. V roce 1970 nastalo třetí a zřejmě poslední rozpuštění Junáka. 17. listopadu 1989 začala nenásilná revoluce, která za několik dní zavrhla dvacetiletou tyranii. Ihned v prvních dnech po tomto termínu obnovuje skautské hnutí jak českou tak slovenskou organizaci. I přes tyto násilné zásahy do českého skautingu má dnes Junák - svaz skautů a skautek ČR 51 000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí v České republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací.
Pokud se chcete o skautingu dozvědět více, můžete navštívit oficiální stránky Junáka, nebo se podívat na propagační video.
|