6. skautský oddíl Medvědi Beroun

02.07.2020 08:53:48

Medvědi Beroun Navigace

Hlavní

bullet Domů
bullet Vyhledávání
bullet Mapa stránek
bullet Co se tu změnilo
bullet Diskuzní fórum
bullet Kniha návštěv
bullet Kontaktujte nás

Náš oddíl

bullet Historie oddílu
bullet Členové oddílu
bullet Rozdělení do družin
bullet Naše klubovna
bullet Bodovací systém
bullet Oddílové symboly
bullet Vybavení na schůzku
bullet Oddílový zpěvníček
bullet Obrazová galerie
bullet Videogalerie
bullet Kontaktní informace

Tábory na Javornici

bullet Základní informace
bullet Jak nás najdete
bullet Co s sebou na tábor
bullet Celotáborové hry
bullet Táborové kroniky
bullet Denní řád tábora
bullet Táborový řád
bullet Noční hlídky

Skauting

bullet Co je skauting?
bullet Historie skautingu
bullet Osobnosti skautingu
bullet Časté dotazy
bullet Skautské znalosti

Medvědi Beroun Vyhledávání


Medvědi Beroun Kdo je on-line

bullet Hosté on-line: 6

bullet Členové on-line: 0

bullet Registrovaní členové: 88
bullet Nejnovější člen: Vaclav Patzenhauer
Články: Skautské znalosti
Dopravní značky
Dopravní značky nás provází každý den. Mají různý tvar, barvu, formu a každá značka má svůj vlastní význam. Jaké mají dopravní značky obrázky? Jaké existují dopravní značky?
Historie dopravních značek a dopravního značení sahá až do antiky, kde tuto funkci plnily patníky a milníky. Ty byly v novověku nahrazeny jinými dopravními značkami – verstníky, křížovými značkami (označovaly křižovatky) a hodinovými kameny (popisovaly vzdálenost v hodinách). Dopravní značky obsahující obrázky (piktogramy) ovšem přineslo až dvacáté století.
Každý správný kluk by měl znát alespoň některé dopravní značky, aby se mohl bezpečně pohybovat po silnici třeba na kole. My Vám zde předkládáme ty nejdůležitější z nich.

Hvězdy a souhvězdí
Noční obloha je pro lepší orientaci rozdělena na 88 souhvězdí. Je třeba mít na paměti, že dnešní astronomie chápe souhvězdí nejen jako obrazec vytvořený spojnicemi jasných hvězd ale celou oblast oblohy vymezenou hranicemi na mapě (podobně jako u států či krajů v geografii).
Význačnou pozici mezi souhvězdími má dvanáct souhvězdí zvěrokruhu, která se nacházejí na křivce po které se po obloze pohybuje Slunce - ekliptiky. V těchto souhvězdích lze také často nalézt planety Sluneční soustavy. Ostatní souhvězdí jsou rozdělena podle ročního období ve kterém jsou viditelná. Souhvězdí obtočnová u nás nikdy nezapadají proto je lze na obloze najít v libovolném ročním období.

Indiánské měsíce
Indiáni nepoužívali pro označení měsíců názvy, které používáme my. Každý měsíc byl však pro ně něčím významný a podle toho dostal i své jméno. Na této stránce Vám předsavíme jednotlivé měsíce v roce s jejich indiánskými jmény a symboly. K tomu si pak můžete o každém z kalendářních měsíců přečíst pár zajímavých informací (zdroj: Wikipedia )

Krabička poslední záchrany (KPZ)
Krabička poslední záchrany může být skoro stejně důležitým předmětem jako nůž. Měla by obsahovat drobné předměty, které vám pomohou ve svízelných situacích nebo vám dokonce zachrání život. Jiný obsah tedy bude mít krabička malého skauta, který je právě na oddílovém táboře, jiná bude KPZ zkušeného dobrodruha na dvouměsíční expedici v pralesích Jižní Ameriky.

Lana a provazy
Lana a provazy mají tisíceré využití od svazování stavebních spojů po výrobu knotů do svíček, od slaňování skalní stěny po výrobu ok a sítí...

Modrý život
V knížce „Přístav volá“ Jaroslava Foglara žil výjimečně dobrý a ušlechtilý chlapec Láďa Vilemín, který si sestavil několik pravidel, které si umínil každodenně plnit a dodržovat. Tomuto každodennímu systému začal říkat Modrý život, jako připomínku morálních i fyzických vlastností každého chlapce a děvčete po vzoru příslušníků modré krve. Podle něho si pak zařídil svůj denní program i jeho kamarád Jiří Dražan a potom i mnoho čtenářů, kteří se podrobnosti o Modrém životě dozvěděli z knihy „Kronika Ztracené stopy“.

Morseova abeceda
Morseova abeceda je kód, který reprezentuje latinskou abecedu a umožnuje převod jednotlivých písmen na sekvenci krátkých a dlouhých signálů, což umožnuje komunikaci i přes relativně primitivní formy informačních kanálů, jako je například telegraf nebo světelný signál.

Odhady vzdálenosti a měření v přírodě
Mít dobrý odhad se rozhodně vyplní. Zažiješ mnoho situací, ve kterých se na něj budeš muset spolehnout...

Ohně a vaření
Oheň rozděláváme vždy na místě, které je k tomu určené nebo pokud zakládáme nový, tak vždy aspoň 50 m od lesa, daleko od stromů, suché trávy, atd. (nejlépe u vody). Ohniště obložíme kameny (nebereme je z potoka, ty by mohly prasknout a někoho zranit). Naučte se také oheň zapalovat jednou zápalkou, bez papíru, za každého počasí. Zapalujeme ze strany, odkud fouká vítr, přikládáme do kříže, aby mezi polínka mohl vzduch. Nejvíce hřejí špičky plamenů - podle toho zavěšujeme nádoby, v nichž vaříme. Před odchodem dáme vše do původního stavu.

Orientace v přírodě
Orientace podle kompasu je docela snadná. Kompas se položí na vodorovný podklad (nejlépe na rozevřenou dlaň, není-li na blízku nic jiného), a tam, kam ukazuje modře zakalená špička kompasové střelky, tam je sever. Druhý konec střelky ukazuje k jihu. Kolmo vpravo od takto ukazující střelky je vždy východ, vlevo západ...

Pochodové značky
Pochodové značky se často využívají při hrách na výletech. Jedna skupina (obvykle vedoucí) vyrážejí dříve a značí cestu, další skupina (skupiny) je mají podle značek objevit. Další využití naleznou při ztrátě výpravy, kdy je třeba se se ztracenou výpravou přemístit a je naděje, že výpravu bude někdo hledat...

Práce s buzolou a mapou
Mapa je zmenšený obraz části zemského povrchu. Může vzniknout tak, že z letadla vyfotografujeme krajinu pod sebou. Takový obrázek je ale ještě nedokonalý, chybí mu několik náležitostí, které mapa musí mít...

První pomoc a zdravověda
Každý z nás se jistě zamyslel, když vidí v televizi záběry z různých neštěstí a havárií, zda by byl schopen při takové příležitosti nějak pomoci. Každému hlavou prolétne myšlenka, že ruku k dílu, s určitým sebezapřením, by přidal, ale pomáhat přímo lidem? V následujícím článku Vás seznámíme s několika postupy první pomoci, které by měl znát nejen každý skaut, ale každý člověk...

Semafor
Semaforová abeceda je signalizační technika, určená k vysílání na větší vzdálenosti. Je rychlejší než signalizace morseovkou, neboť každý znak je kódován pouze jednou polohou rukou. Proti Morseově abecedě je však přijímání semaforu obtížnější, protože znaky přijímáme zrcadlově - je náročnější je dekódovat (přeložit).

Skautský deník
Mnoho lidí si píše svůj vlastní deník. Někdo do něj zapisuje každý jednotlivý den, co se stalo, jiní zas jednou týdně, za měsíc a někteří si na něj vzpomenou jednou za uherský rok. Má to vlastně smysl? A co si vlastně do deníku psát?

Medvědi Beroun Přihlášení

Jméno

Heslo
Nejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Tím získáte přístup k mnoha informacím, fotografiím a materiálům, které jsou určeny pouze registrovaným členům našich stránek.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.

Medvědi Beroun Facebook

Medvědi Beroun Zprávičky

Pro přidání zprávy do shoutboxu, musíte být přihlášeni.

15.02.2013
Kamarádi,přátel
é,skauti dnes nás opustil ve věku 81 let p. Karel Bušek - Nemo

23.01.2012
Milí rodičové a kamarádi Tak to vypadá, že na slibovou Javornici vyrazíme v neděli 12.února. Protože doprava je trochu složitější, budeme potřebovat vědět, kdo závazně pojede.

07.11.2010
Ahoj Špindo, prosím tě, jak je to tedy s tou naší mapou?